W trosce o bezpieczeństwo naszych seniorów!
Każda okazja jest dobra by edukować, ostrzegać i dbać o bezpieczeństwo mieszkańców naszego regionu. Tym razem, podczas minionego weekendu, kiedy wielu z nas odwiedzało groby swoich bliskich, my wyszliśmy z profilaktyką skierowaną do seniorów. W ramach podnoszenia świadomości przekazywaliśmy materiały edukacyjne mówiące o tym, na co zwrócić uwagę kiedy nieznajoma osoba żąda od nas pieniędzy.
Akcja „Znicz 2021” jak co roku skupiła się przede wszystkim na bezpieczeństwie osób podróżujących i dojeżdżających do nekropolii. Funkcjonariusze dbali o to, by ruch w tym rejonie odbywał się płynnie, a kierowcy stosowali się do obowiązującego oznakowania. Tym razem brzescy policjanci dodatkowo, w ramach profilaktyki, wykorzystali ten czas, by uwrażliwić seniorów na zagrożenia z jakimi mogą się spotkać. Aby byli widoczni podczas jesiennych spacerów przekazywaliśmy również elementy odblaskowe. Natomiast w związku z czwartą falą pandemii przypominaliśmy o przestrzeganie nakazów i zakazów służb sanitarnych, które mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Wspólnie z Strażą Miejską w Brzegu pouczaliśmy o zachowaniu dystansu w miejscach zatłoczonych, a także zakrywania ust i nosa w przestrzeni zamkniętej.
Seniorzy, których spotykaliśmy podczas tego weekendu otrzymywali od nas materiały profilaktyczne dotyczące ostrożności w kontaktach z nieznajomymi. Zależy nam na wysokiej świadomości naszych dziadków i rodziców, dlatego też wykorzystujemy każdą sposobność, by móc chwilę z nimi porozmawiać. Dzięki temu będą wiedzieli, co powinno ich zaniepokoić kiedy dzwoni do nich, lub puka do ich drzwi nieznajoma osoba. Namawialiśmy również, aby pamiętać o swoich samotnych sąsiadach i okazać im zainteresowanie, a także uczulić na zagrożenia z jakimi mogą się spotkać. Zachęcamy młodych, aby kilka chwil dali swoim bliskim seniorom. Niech mają świadomość, że mogą na nas liczyć, a nieznajomy po drugiej stronie telefonu lub za drzwiami, to nie zawsze te osoby za które się podają.
Przypominamy jak działają oszuści, złodzieje i nieuczciwi domokrążcy!
Sytuacje opisywane przez oszustów i złodziei najczęściej dotyczą wypadku, w którym ktoś bliski został ciężko ranny i uniknięcia kary więzienia. Te historie najczęściej dotyczę najbliższych – wnuków, dzieci, siostrzeńców i bratanków. One wzbudzają w naszych seniorach chęć natychmiastowej pomocy bliskim i wyciągnięcia ich z kłopotów. Do seniorów również dzwonią oszuści podszywający się pod policjantów i prokuratorów. Informują, że oszczędności, które zgromadzili w banku są zagrożone atakiem hakerów. Aby ich nie stracić namawiają seniorów do szybkiego przelania na wskazany rachunek lub natychmiastowej wypłaty środków i przekazanie gotówki „kurierowi”. Zdarzają się również sytuacje, w których złodzieje podszywają się pod pracowników administracji. Pukają do drzwi seniorów, informacją o zaistniałej awarii i konieczności jej usunięcia. Wchodzą do domu, odwracają uwagę starszych osób i kradną pieniądze i biżuterię.