Rozmawialiśmy o zagrożeniach w sieci
Bezpieczeństwo w sieci było tematem debaty społecznej, która odbyła się w minioną sobotę. Policjanci z brzeskiej jednostki mówili o zagrożeniach jakie mogą spotkać każdego z nas i jak działają internetowi przestępcy. W debacie uczestniczył p.o. I Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Brzegu podkom.Andrzej Grabny i prodziekan Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu dr Wojciech Ratajek.
Cyberprzestępcy w 99% przypadkach wykorzystują nieuwagę, pośpiech i naiwność ludzką, a nie zaawansowane oprogramowanie czy nowe technologie! Internet tak jak każde inne miejsce nie powinien zwalniać z czujności i zachowania zdrowego rozsądku, gdyż tak jak nie uwierzymy, że w życiu realnym nikt obcy nie przekaże nam fortuny, tak samo w Internecie nie powinniśmy wierzyć w „nadzwyczajne okazje”! Lepiej stracić trzy niepewne okazje, niż raz dać się oszukać.
Mówiliśmy o tym jak przestrzegając kilku podstawowych zasad można ustrzec się przed przykrymi następstwami nieuczciwej aktywności różnych oszustów. Ważne aby zachować ostrożność podczas zakupów w sklepach internetowych, na aukcjach i chronić swoje dane personalne. Nie dajmy się zwieść tanim ofertom i nie klikajmy bezmyślnie w linki podesłane nam od osób podszywających się pod dostawców gazu i prądu, które informują o odcięciu energii w przypadku nie uregulowania rachunku. Podjęte podczas spotkania tematy możemy znaleźć poniżej w kompendium, które jasno nam mówi jak zadbać o własne finanse: https://www.policja.pl/pol/aktualnosci/199848,Kompendium-jak-nie-dac-sie-oszukac-w-Internecie.html. Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej https://rf.gov.pl/jak-pomaga-rzecznik-finansowy/ gdzie dowiesz się jakie podjąć kroki w przypadku kradzieży pieniędzy z konta.