Seniorze bądź ostrożny – nie daj się oszukać!
„... na wnuczka, policjanta, hydraulika, pracownika gazowni...” - to kilka z wielu metod działania oszustów. Przypominamy jednak, że nieuczciwi ludzie cały czas szukają nowych sposobów wyłudzania pieniędzy. Nie dajmy się zwieść kiedy ktoś do nas dzwoni i prosi o pieniądze. Nie traćmy czujności kiedy do drzwi puka ktoś kto chce nam wymienić piecyk gazowy lub oferuje korzystniejszego dostawcę energii.
Policja wciąż odnotowuje oszustwa metodą „na wnuczka” i „na policjanta”. Wykorzystując łatwowierność osób starszych i powołując się na dobrą znajomość z kimś z rodziny – pozbawiają ich niejednokrotnie wszystkich oszczędności zgromadzonych w domu i w banku. Oszuści modyfikują metody swojego działania. Dzwonią najpierw na numer stacjonarny
i nawiązują rozmowę ze starszą osobą podszywając się pod któregoś z członków rodziny. Po chwili jednak przerywają połączenie. Bardzo szybko telefon dzwoni ponownie. Tym razem przestępca podaje się za policjanta, funkcjonariusza CBŚ lub CBA. Zdarza się, że wykorzystując przejęcie rozmówcy – bez odkładania słuchawki – informują, że przekierowują rozmowę na numer alarmowy.
Oto w kilku zdaniach jak działają oszuści:
- dzwoni telefon, podnosisz słuchawkę;
- osoba, z którą rozmawiasz przekonuje Cię, że jest Twoim wnuczkiem, krewnym lub inną bliską osobą z Twoje rodziny i pilnie potrzebuje pieniędzy, prosi Cię o pożyczkę, po czym się rozłącza;
- telefon dzwoni ponownie;
- głos w słuchawce informuje, że jest policjantem, a przed chwilą dzwonił oszust próbując wyłudzić pieniądze;
- fałszywy policjant przekonuje Cię, że możesz pomóc zatrzymać oszustów, prosi o przygotowanie pieniędzy i przekazanie ich wskazanej osobie.
Należy pamiętać, że aby sprawdzić pod numerem alarmowym autentyczność sytuacji – najpierw trzeba rozłączyć poprzednią rozmowę. Dopiero wtedy możemy zadzwonić pod numer alarmowy 997 lub 112 i sprawdzić historię.
Pamiętajmy, że nigdy nie należy przekazywać pieniędzy osobom, których się nie zna. Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem. Jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi lub masz podejrzenia, że ktoś próbuje Cię oszukać natychmiast skontaktuj się z Policją dzwoniąc na 997 lub 112.
Od lutego policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Brzegu nie odnotowali żadnego oszustwa metodą „na wnuczka” i „na policjanta”. Próby, które się zdarzały były nieudolne - seniorzy zgłaszali nam takie telefony i sprawdzali informację u swoich bliskich. Pochwalamy takie zachowania i cały czas prosimy o zachowanie czujności i nie uleganiu presji jaką wywierają oszuści.
Pamiętajmy również, że oszuści cały czas modyfikują swoje metody i raz podszywają się za policjantów raz za wnuczków. Kiedy natomiast do naszego domu przychodzi osoba oferująca naprawę lub wymianę piecyka gazowego nie wpuszczajmy pochopnie takiego gościa. Zawsze można wykonać telefon do wspólnoty mieszkaniowej i zapytać czy jakiekolwiek pracę dotyczące urządzeń gazowych na ten dzień były planowane.