Aktualności

Z młodzieżą z brzeskiej budowlanki o handlu ludźmi

Data publikacji 18.10.2022

Z młodzieżą zawsze warto rozmawiać i poruszać z nimi trudne tematy. Uświadamiać im zagrożenia z jakimi mogą się na co dzień spotkać, a także przestrzegać przed pochopnymi decyzjami, które mogą zaważyć na ich przyszłości. W ramach obchodów Europejskiego Dnia przeciw Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu spotkaliśmy się z młodzieżą z Zespołu Szkół Budowlanych w Brzegu.

Handel ludźmi jest trzecim najbardziej dochodowym przestępstwem, zaraz po handlu bronią i narkotykami. Każdego roku sprawcy zyskują na handlu ludźmi około 32 mld USD (wg Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości). W ostatnich latach wykorzystywanie ofiar występuje najczęściej w dwóch formach – w prostytucji i w pracy przymusowej. Narażone na niebezpieczeństwo handlu ludźmi są przede wszystkim osoby decydujące się na emigrację. Polska z kraju wyłącznie pochodzenia ofiar stała się krajem zarówno ich tranzytu, jak i przeznaczenia. Ofiary pochodzą głównie z krajów Europy Wschodniej, tj. Ukrainy, Bułgarii, Rumunii, a także państw azjatyckich - Tajlandii, Chin. Polskie ofiary wykorzystywane są głównie w krajach Europy Zachodniej -  w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech.

Mając tego świadomość, wychodzimy z tym trudnym tematem do młodzieży. Dzisiaj z uczniami z brzeskiej budowlanki rozmawialiśmy między innymi na ten temat. Ostrzegaliśmy przed przypadkowo poznanymi osobami, które chcąc uzyskać swój cel używają manipulacji. W takich sytuacjach dobrze jest zwracać uwagę na wszystkie podejrzane propozycje i porozmawiać z kimś bliskim, kto z zewnątrz oceni sytuację. Natomiast w gronie obcych nam osób, na imprezie nie przyjmujmy napoi od nieznajomych, nie odstawiajmy szklanek w przypadkowych miejscach. Kiedy w niejasnych okolicznościach poczujemy się źle bez wyraźnego powodu poprośmy o pomoc zaufanych znajomych lub zadzwońmy na pogotowie.

Wyjeżdżając do pracy za granicę:

 • Uważaj na ogłoszenia w których pracodawca proponuje wysokie zarobki, za pracę nie wymagającą szczególnych kwalifikacji, ani znajomości języka obcego.
 • Sprawdź czy pośrednik lub agencja zatrudnienia działają legalnie.
 • Zawsze domagaj się umowy o pracę, najlepiej w języku polskim i nigdy nie podpisuj dokumentów, których  nie rozumiesz.
 • Zabierz ze sobą adres i numer telefonu najbliższego polskiego konsulatu w kraju do którego jedziesz.
 • Zadbaj o to by mieć telefon komórkowy z aktywnym roamingiem lub bez simlocka, by włożyć kartę SIM kraju w którym przebywasz i mieć kontakt z bliskimi. Wcześniej ustal z nimi sposób powiadamiania o ewentualnym niebezpieczeństwie.

Jeśli chcesz się więcej dowiedzieć na temat handlu ludźmi, podmiotach zaangażowanych w przeciwdziałanie procederu i instutuacjach pomocowych zapraszamy do odwiedzenia strony: https://www.policja.pl/pol/aktualnosci/224173,Europejski-Dzien-Walki-z-Handlem-Ludzmi.html

 • policjantka rozmawia z młodzieżą
 • kolorowe ulotki edukacyjne
 • policjantka rozmawia z młodzieżą
 • młodzież ogląda ulotki edukacyjne
 • młodzież ogląda ulotki edukacyjne
 • młodzież ogląda ulotki edukacyjne
Powrót na górę strony