By świąteczny czas był bezpieczny i wolny od zmartwień
Warto zadbać o to, aby nadchodzące Święta Wielkanocne i poprzedzające je przygotowania upłynęły radośnie i bezpiecznie. Dla brzeskich policjantów to czas wzmożonej pracy. Funkcjonariusze jak co roku, czuwać będą nad bezpieczeństwem podróżujących. Zadbajmy również o bezpieczeństwo naszego mienia, tak byśmy te święta spędzili bez dodatkowych zmartwień.
Jak co roku w okresie wielkanocnym, na drogach w naszym powiecie jest więcej policjantów. Patrolujemy drogi krajowe nr 39 i 94, a także wjazdowych i wyjazdowych z miast. Funkcjonariusze czuwają nad przestrzeganiem przepisów, sprawdzają trzeźwość kierowców i stan techniczny samochodów. Uwaga jest skierowana również na to w jaki sposób podróżują dzieci.
Celem działań jest ograniczenie liczby zdarzeń drogowych również poprzez dyscyplinowanie tych kierowców, którzy prowadzą pojazdy z większą od dozwolonej prędkością lub w inny sposób łamią obowiązujące przepisy ruchu drogowego. Do działań wykorzystywane są radiowozy oznakowane i nieoznakowane, wyposażone w urządzenia rejestrujące tzw. wideorejestratory oraz ręczne mierniki prędkości.
Z analizy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego wynika, że najczęstszymi przyczynami zdarzeń są: nadmierna prędkość, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych czy nieustąpienie pierwszeństwa. Przemęczeni kierowcy nierzadko przeceniają swoje siły co prowadzi do zaśnięcia za kierownicą i w konsekwencji tragedii. Pamiętajmy też, że pogoda jest zmienna. Dostosujmy odpowiednio swój sposób poruszania się po drogach do warunków pogodowych i okoliczności w jakich się znajdziemy.
Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo na drodze zależy przede wszystkim od nas samych, w tym od samopoczucia i stanu zdrowia kierowcy, sposobu jazdy, kultury na drodze, czy przygotowania pojazdu do podróży. Upewnijmy się więc, że możemy prowadzić samochód. Zadbajmy też o nasz samochód, uzupełnijmy płyny, sprawdźmy światła, ciśnienie w kołach. Zwiększony ruch wiąże się często z dłuższym czasem jazdy, dlatego, przewidując niektóre sytuacje, zaplanujmy podróż, wyjedźmy wcześniej, pokonujmy trasę etapami, róbmy przerwy na odpoczynek.
Oto kilka porad, których warto przestrzegać, żeby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i spędzić czas przygotowań i świąt w radosnej atmosferze.
Planując świąteczny wyjazd pamiętajmy o zabezpieczeniu mieszkania - włamywacze nie świętują!
-
Dobrze pozamykaj wszystkie drzwi i okna.
-
Poproś sąsiadów o czujność i zwrócenie uwagi na nasze mieszkanie, a w czasie nieobecności o zapalanie wieczorem światła, zabieranie poczty itp.
-
Nie zostawiaj w mieszkaniu większej gotówki i przedmiotów wartościowych. Rzeczy wartościowe można zdeponować w banku lub sfotografować, spisać numery fabryczne, oznakować - wtedy, w razie kradzieży, ułatwi to ich odnalezienie.
-
Jeśli po powrocie okaże się, że doszło do włamania niczego nie ruszajmy i natychmiast zadzwońmy na Policję.
Przygotowując się do podróży zróbmy wszystko by była ona bezpieczna!
-
Kieruj się rozsądkiem i przestrzegaj przepisów ruchu drogowego.
-
Bezwzględnie pamiętaj o zapiętych pasach i fotelikach dla najmłodszych.
-
Nie siadaj za kierownicą po spożyciu alkoholu, nawet w małych ilościach.
-
Parkuj jedynie w miejscach dobrze oświetlonych i widocznych, a bagażu nie pozostawiaj na siedzeniach.
Śmigus Dyngus
Rodzice powinni nauczyć dzieci, że Lany Poniedziałek to tradycja polewania wodą, w której należy zachować umiar i kulturę. Zlewanie wodą przypadkowych przechodniów może narazić nas na straty materialne – gdy zostanie zniszczona np. droga odzież. Polewanie nie powinno odbywać się na ulicach, gdyż bardzo często dzieci w ferworze zabawy wybiegają na jezdnię łamiąc wszelkie przepisy ruchu drogowego, a mokra nawierzchnia może okazać się przykrą w skutkach niespodzianką dla nadjeżdżających samochodów.
Policjanci przestrzegają amatorów zbiorowego i natarczywego oblewania o konsekwencjach prawnych za wszelkie chuligańskie incydenty.