Gdy potrzebujesz pomocy
Dzielnicowy to policjant pierwszego kontaktu. Każdy może poprosić go o pomoc czy poradę. Kierownik dzielnicowych asp. szt. Piotr Szkoda podkreśla, że to policjant, który utrzymuje bezpośredni kontakt ze społecznością lokalną w swoim rejonie, a wprowadzenie w życie programu "Dzielnicowy bliżej nas" jeszcze bardziej mu to umożliwia.
Policja jest dla społeczeństwa – z takim podejściem dzielnicowi przychodzą do codziennej służby. Jak każdy policjant podchodzą z dużym zaangażowaniem do swojej pracy. W codziennej służbie mają wiele zadań do zrealizowania. W ich pracy chodzi przede wszystkim o to żeby byli bliżej społeczności lokalnej i żeby nieśli pomoc potrzebującym.
Jak mówi Kierownik Rewiru Dzielnicowych KPP w Brzegu asp. szt. Piotr Szkoda dzielnicowi to policjanci, do których można się zwrócić o pomoc w sprawach zarówno indywidualnych jak i publicznych. Intereniują w każdej sprawie. Podejmują zgłoszenia porządkowe i związane z przemocą w rodzinie. Jeśli otrzymują sygnał, że w którejś z rodzin źle się dzieje i występuje przemoc – natychmiast podejmują działania. W takich przypadkach dzielnicowy wszczyna procedurę Niebieskiej Karty, prowadzi ją i szuka pomocy dla rodziny w innych insytucjach zajmujących się takim problemem.
Piotr Szkoda podkreśla, że służba dzielnicowych jest wymagająca i trudna. Policjanci nie raz wchodzą w rolę mediatora. Rozwiązują problemy rodzinne gdzie jest wiele emocji i sąsiedzkie nieporozumienia. Są po to by w społeczności lokalnej żyło się spokojnie i dobrze. To dzielnicowy weryfikuje zgłoszenia zauważone przez mieszkańców danego rejonu i naniesione na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. To narzędzie pomagające mundurowym szybko zareagować na zgłaszane zagrożenia.
Policja to formacja stojąca na straży bezpieczeństwa, a dzielnicowi swoją codzienną służbą dbają o to by społeczeństwo wiedziało gdzie szukać pomocy. To dziękie aplikacji "Moja Komenda" kontakt z dzielnicowym jest jeszcze prostszy. Zawsze kiedy potrzebujemy porady w rozwiązaniu problemu można wykręcić numer i szybko skontaktować się z dzielnicowym.