Dzięki KMZB możesz pomóc drugiemu człowiekowi
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa każdemu z nas daje możliwość reakcji wówczas gdy widzimy niepokojące sytuacje w swoim rejonie. Każde zgłoszenie jest weryfikowanie przez funkcjonariuszy, a tam gdzie jest potwierdzone, eliminujemy nieprawidłowości. Zima to czas szczególnie niebezpieczny dla osób, które z racji trudnej sytuacji życiowej, samotności lub bezdomności mogą potrzebować pomocy. Pamiętajmy, że nasza reakcja może uratować im życie – skorzystaj z KMZB lub numeru alarmowego 112.
Każdego roku brzescy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Straży Miejskiej i pracownikami Ośrodka Pomocy Społecznej sprawdzają miejsca, gdzie schronienia przed niskimi temperaturami szukają osoby bezdomne. Istnieje wiele sposobów, aby informację o osobie zagrożonej wychłodzeniem przekazać odpowiednim służbom. Można skontaktować się ze swoim dzielnicowym, powiadomić strażnika miejskiego, pracownika pomocy społecznej lub skorzystać z aplikacji KMZB. W przypadkach nagłych należy skorzystać z numeru alarmowego 112.
W trosce o warunki bytowe osób bezdomnych i samotnych, OPS oferuje ciepłe posiłki i paczki żywnościowe. Wcześniej należy skontaktować się z pracownikiem MOPS w ich siedzibie przy ul. B. Chrobrego 32A. W punkcie Caritas przy ul. 1Maja 7 istnieje możliwość skorzystania z łaźni miejskiej. W placówce można zaopatrzyć się w ciepłą odzież. Pamiętajmy również o tym, że w naszym mieście znajdują się lodówki z darmową żywnością dla osób potrzebujących. Każdy z nas może ją uzupełnić pozostawiając tam artykuły spożywcze. Lodówki znajdują się przy ul. 1Maja7 oraz Partyzantów przy markecie Intermarche.
Oprócz zgłoszeń dotyczących miejsc przebywania osób bezdomnych, KMZB daje nam wiele innych możliwości. Dzięki niej każdy może mieć wpływ na bezpieczeństwo i poinformować nas o nieprawidłowościach czy też o zagrożeniach jakie dostrzega w swoim otoczeniu. Wystarczy uruchomić interaktywne narzędzie i nanieść zagrożenie na mapę. Do każdego zgłoszenia można dodać zdjęcie i opisać zdarzenie (np. w jakim czasie najczęściej dochodzi do danego wykroczenia). Jak się okazuje KMZB doskonale się sprawdza kiedy chcemy poinformować policjantów o nielegalnej wycinki drzew, kłusownictwie czy też dzikich wysypiskach.