Aktualności

W trosce o bezpieczeństwo niechronionych

Data publikacji 22.10.2021

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to grupa najbardziej narażona na niebezpieczeństwo na drodze. Dostrzegamy to przede wszystkim jesienią kiedy dni są pochmurne, a widoczność często ograniczona. Działania skierowane na ich bezpieczeństwo mają na celu przede wszystkim poprawę ich bezpieczeństwa i budowanie świadomości zarówno niechronionych jak i kierowców samochodów.

Podczas wczorajszych ogólnopolskich działań pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” policjanci szczególną uwagę zwracali na zachowanie kierowców wobec pieszych. Reagowali również na wszystkie naruszenia popełniane przez pieszych i rowerzystów. Wciąż najwiekszą bolączką pieszych jest przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. Dyscyplinowani byli również kierowcy pojazdów, którzy nie szanowali praw niechronionych i nie ustępowali pierwszeństwa pieszym na przejściu.

Naszym zadaniem jest również edukacja i profilaktyka. Zatem podczas tego typu działań informujemy niechronionych jak ważne dla ich bezpieczeństwa są elementy odblaskowe. Osoby, które noszą ciemną odzież są widziane przez kierujących pojazdami zaledwie z odległości około 40 m, natomiast niewielki element odblaskowy powoduje, że stajemy się widoczni nawet z odległości 150 m. Dajemy tym samym czas kierowcy na odpowiednią reakcję na naszą obecność na drodze.

Przypominamy, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany:

  • zachować szczególną ostrożność,
  • zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego,
  •  ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Pieszy powinien również przestrzegać swoich obowiązków:

  • Korzystanie z wyznaczonego przejścia nie upoważnia do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
  • Powinien przestrzegać zakazu korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do  ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji.

Działania obejmowały również rowerzystów. Dlatego przypominamy, że rower powinien być wyposażony w:

  • co najmniej jedno światło pozycyjne przednie barwy białej lub żółtej selektywnej, może być migające;
  • co najmniej jedno światło pozycyjne tylne barwy czerwonej, może być migające;
  • co najmniej jedno światło odblaskowe tylne barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt;
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku;
  • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec.
  • kamizelka odblaskowa, choć nie jest obowiązkowa, sprawia że kierowcy dużo wcześniej zauważają rowerzystę.

Niezależnie od tego w jakim charakterze korzystamy z drogi pamiętajmy, aby robić to w sposób, który nie koliduje z przepisami prawa i nie zagraża innym uczestnikom ruchu.

Powrót na górę strony