Uwaga na czad!
Sezon grzewczy niedawno się rozpoczął. Niestety w tym czasie nasilają się przypadki zatrucia tlenkiem węgla. Takie sytuacje, najczęściej spowodowane są niewłaściwym funkcjonowanie przewodów kominowych bądź wadliwością piecyków, którymi ogrzewamy nasze mieszkania. W ostatnich dniach dwie młode osoby potrzebowały pomocy lekarskiej, po tym jak podtruły się tlenkiem węgla. Na szczęście w porę się zorientowały, że ich objawy wskazują na ulatniający się w pomieszczeniu czad.
W minioną środę o godzinie 6:00, policjanci z ogniwa patrolowo-interwencyjnego otrzymali zgłoszenie, z którego wynikało że w jednym z mieszkań w mieście ma się ulatniać tlenek węgla. Jak ustalili policjanci chwilę przed przyjazdem służb ratunkowych, domownicy źle się poczuli i sami wezwali pomoc. Na miejscu strażacy wykonali niezbędne czynności, przeprowadzili pomiar i przewietrzyli mieszkanie, tak by bezwonny gaz nie stanowił już zagrożenia. Najprawdopodobniej przyczyną ulatniającego się czadu był wadliwy piec kaflowy i przewód kominowy.
W tym przypadku lokatorzy w porę się zorientowali, że przyczyną ich złego samopoczucia może być ulatniający się tlenek węgla. Para z objawami podtrucia trafiła pod opiekę lekarzy.
Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zminimalizować poprzez zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.
Apelujemy o zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas sezonu grzewczego:
- zadbajmy o to, aby nasza wentylacja prawidłowo funkcjonowała, dbajmy o czystość kratek wentylacyjnych – dzięki temu będziemy mieli cyrkulację powietrza i pod żadnym pozorem nie zaklejajmy wentylacji;
- w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację,
- czad to bezwonny gaz, więc zainwestujmy w dobry czujnik, który zaalarmuje nas kiedy tlenek węgla nagromadzi się w naszym mieszkaniu;
- dbajmy również o właściwą konserwację urządzeń grzewczych, a kiedy coś nas niepokoi natychmiast wzywajmy fachowca, który sprawdzi działanie naszego urządzenia i naprawi usterkę.
- bądźmy szczególnie ostrożni w przypadku ogrzewania mieszkania piecem kaflowym. Zadbajmy o to, aby przed rozpoczęciem sezonu grzewczego fachowiec sprawdził jego stan techniczny, czystość i szczelność przewodów kominowych.
Zainteresujmy się swoimi dziadkami, rodzicami, starszymi i samotnymi krewnymi, i sąsiadami. Porozmawiajmy z nimi, przestrzeżmy przed niewłaściwym korzystaniem z urządzeń grzewczych. Sprawdźmy czy wszystko w porządku z wentylacją w ich mieszkaniach. Jeśli mamy wątpliwości zainterweniujmy i zorganizujmy pomoc. Dzięki naszemu zainteresowaniu możemy uratować czyjeś zdrowie lub nawet życie.