Ze sportowcami rozmawialiśmy o bezpieczeństwie
Podczas sportowego obozu zorganizowanego w Sulisławiu funkcjonariusze z Brzegu przypominali o rzeczach ważnych w czasie wolnym od zajęć. Dla nastolatków to nie tylko czas spędzony na treningach. Dlatego oprócz bezpieczeństwa nad wodą przypominaliśmy o tym, jakie zasady obowiązują podczas serfowaniu po internecie, jak strzec swojej prywatności i chronić dane osobowe.
W trakcie wakacji policjanci z Brzegu rozmawiają z dziećmi i młodzieżą o bezpieczeństwie. Tym razem funkcjonariusze uczulali młodych sportowców jak samemu zadbać o własne bezpieczeństwo.
To przede wszystkim rady dotyczące zagrożeń jakie się pojawiają latem. Przestrzegaliśmy przed korzystanie z niestrzeżonych kąpielisk i skakaniem do wody na główkę. Mówiliśmy o tym, aby rozgrzanym nie wskakiwać bezpośrednio do wody i przestrzegać zasad obowiązujących na kąpielisku. Uczulaliśmy aby być asertywnym i nie dać się namówić na wygłupy, które mogą być niebezpieczne i źle się skończyć dla naszego zdrowia lub życia.
Młodzież podczas wolnych od zajęć dni, często spędza czas w sieci. Dlatego przestrzegaliśmy przed pochopnym nawiązywaniem znajomości w internecie i spotykaniem się z takimi osobami. Nigdy nie wiem kto po drugiej stronie jest, czy mówi prawdę i czego możemy się spodziewać podczas spotkania. Osoby poznane w sieci często mogą zmieniać twarze – nieznane w realnym świecie mogą podawać się za kogoś w innym wieku, z innej miejscowości.
Niezależnie od swojego wieku musimy pamiętać, że w sieci nie jesteśmy anonimowi. Wszystko co piszemy i publikujemy zostaje w niej na długi czas. Dlatego umieszczane informacje powinny być przez nas przemyślane. Komentarze, które pozostawiamy na odwiedzanych stronach, powinny dobrze o nas świadczyć. Tak jak w życiu codziennym - odnośmy się do innych z szacunkiem, bez wyzwisk czy zastraszania. Mając świadomość, że to właśnie my tworzymy Internet, pamiętajmy jakim chcielibyśmy go zastać i dbajmy o wspólne bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.
Nasze zachowanie w sieci przekłada się na życie realne. Obrażając, poniżając i wyśmiewając kogoś w sieci musimy pamiętać, że komuś możemy w ten sposób wyrządzić krzywdę. Wówczas trzeba się liczyć z konsekwencjami prawnymi swojego zachowania, które mogą przez długi czas pozostawić po sobie ślad w naszej kartotece. Warto zatem szanować się wzajemnie i w dorosłość ruszyć z czystą kartą.