Spotkaliśmy się z seniorami z Grodkowa
Bezpieczeństwo seniorów było głównym tematem spotkania w Grodkowie. Policjanci zorganizowali to spotkanie z myślą o seniorach i stałym podnoszeniu ich świadomości. W trosce o naszych rodziców, dziadków i samotnych sąsiadów przypominaliśmy, że oszuści cały czas działają, modyfikują swoje metody i wykorzystują dobre serca seniorów. W spotkaniu wziął udział mł. insp. Piotr Nowakowski I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Brzegu, szef grodkowskich funkcjonariuszy asp. szt. Andrzej Grabny wraz ze swoim zastępcą mł. asp. Anną Litwin-Marchewką, a także Sekretarz Urzędu Miasta w Grodkowie Pan Andrzej Romian.
W grodkowskim urzędzie miasta policjanci spotkali się z seniorami by porozmawiać o ich bezpieczeństwie. Poprzez takie spotkania funkcjonariusze przede wszystkim podnoszą świadomość starszych osób i ostrzegają o bezduszności oszustów, którzy działają bez skrupułów i mogą zapukać również do naszych drzwi. Przestrzegaliśmy przed tymi, którzy podają się za policjanta czy też funkcjonariusza CBŚP. Pamiętajmy! Policjanci nigdy nie dzwonią z żądaniem wypłaty bądź przekazania pieniędzy. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, rozłączmy rozmowę i skontaktujmy się bezpośrednio z rodziną. Zawsze o naszych podejrzeniach poinformujmy Policję, dzwoniąc pod numer 112.
W sytuacji, gdy ktoś puka do naszych drzwi, upewnijmy się, że osoba która tam stoi jest nam znana, a jeśli nie to zapytajmy o cel wizyty, poprośmy o okazanie dowodu tożsamości, legitymacji służbowej czy identyfikatora. Uczciwej osoby nie zrazi takie postępowanie powodowane ostrożnością. W razie wątpliwości należy umówić się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi (jeśli osoba podaje się za przedstawiciela administracji lub innej odpowiedniej instytucji). Natomiast w sytuacji, gdy osoba staje się natarczywa, natychmiast należy zadzwonić na Policję lub zaalarmować otoczenie.
Grodkowscy seniorzy mieli również okazję dowiedzieć się jak działają firmy, które na pokazach sprzedają garnki czy zestawy pościeli, na co zwrócić uwagę i czego się wystrzegać. Sprzedawcy zatrudnieni przez takie firmy uciekają się do nieuczciwych praktyk i za wysokie kwoty sprzedają sprzęt w rzeczywistości wart dużo mniej. Mimo prawa do zrezygnowania z zakupu w ciągu 14 dni, firmy utrudniają dopełnienia formalności i w rezultacie seniorzy przez wiele miesięcy spłacają zaciągnięte pożyczki na sprzęt niewiele wart. Najlepszą zatem radą dla seniorów jest odmawianie uczestnictwa w takich spotkaniach i nie sugerowanie się groźbami obciążenia finansowego za rzekome przygotowanie zaproszenia i miejsca.
Mówiliśmy o tym jak ustrzec się przed podpisaniem niekorzystnej umowy komunikacyjnej i energetycznej. Zawsze trzeba zachować ostrożność kiedy wpuszczamy do domu przedstawiciela jakiejś firmy. Trzeba się upewnić kogo reprezentuje i jaki ma zamiar. Pamiętajmy też aby czytać dokumenty, które podpisujemy i mieć świadomość na co się zgadzamy. Obecnie na rynku jest wiele firm sprzedających energię czy usługi komunikacyjne. Dlatego zanim coś podpiszemy upewnijmy się czy sprzedawca jest wiarygodny i warto z nim zawrzeć umowę.
Debata z seniorami była również dobrą okazją ku temu by porozmawiać o policyjnych aplikacjach, które są przydatne we wspólnym interesie społecznym jakim jest bezpieczeństwo. Dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa każdy z nas może mieć wpływ na to co się dzieje w naszym otoczeniu i zgłaszać zauważone wykroczenia, a także niektóre przestępstwa. Wystarczy klikając tutaj: https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html . Zgłoszenia są weryfikowane przez policjantów z różnych komórek, m.in. dzielnicowych z którymi możesz się skontaktować za pomocą aplikacji Moja Komenda. Więcej dowiesz się tutaj: http://policja.pl/pol/kgp/biuro-prewencji/moja-komenda/33012,Aplikacja-mobilna-quotMoja-Komendaquot.html