Podczas dni otwartych w liceum rozmawialiśmy o służbie w Policji
Dni otwarte w II Liceum Ogólnokształcącym były dobrą okazją do tego by spotkać się z młodzieżą. Uczniowie z podstawówek i gimnazjum zapoznali się z ofertą szkoły, natomiast licealiści z ofertą służby w mundurze. Zachęciliśmy również do skorzystania z oferty Wyższej Szkoły Policji, która od maja rozpoczęła rekrutację na kierunek „Nauka o policji”. Studenci tego kierunku już w trakcie nauki będą policjantami, a po ich ukończeniu będą mieli również możliwość przystąpienia do egzaminu oficerskiego.
Podczas dni otwartych, II Liceum Ogólnokształcące w Brzegu cieszyło się dużą frekwencją młodzieży, która w tym roku kończy gimnazjum i szkołę podstawową. Uczniowie mieli okazję się zapoznać z ofertą szkoły i zastanowić jaki profil nauczania chcieli by wybrać. Jedną z możliwości jest klasa mundurowa po ukończeniu której chętni do pracy w Policji otrzymują dodatkowe punkty w procesie rekrutacji.
Dla licealistów natomiast był to dobry dzień by zapoznać się z ofertą służby w mundurze. Zainteresowani mieli okazję dowiedzieć się jakie wymagania muszą spełniać kandydaci na przyszłych policjantów oraz gdzie i jakie dokumenty powinni złożyć. Zaprezentowaliśmy etapy postępowania kwalifikacyjnego i opowiedzieliśmy słuchaczom na czym polega pół roczny kurs podstawowy dla policyjnych kadetów.
Przybliżyliśmy również jaki zasób wiedzy sprawdza test i pokazaliśmy jak wygląda egzamin sprawności fizycznej. Każdy kandydat musi też zdać testy psychologiczne i przejść rozmowę kwalifikacyjną, za którą również są przyznawane punkty. Ubiegając się o przyjęcie do naszej formacji warto kończyć szkoły i kierunki przydatne w Policji m.in. licea mundurowe, bezpieczeństwo narodowe i wewnętrzne czy prawo. Te kierunki w procesie rekrutacji dają kandydatom dodatkowe punkty. Ponadto od maja w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie rusza rekrutacja na nowy kierunek studiów oficerskich. Skierowany jest do maturzystów, którzy rozpoczną proces rekrutacji do policji. Studenci tego kierunku będą już policjantami i będą otrzymywali pensję. Nauka będzie trwała cztery lata, a po ukończeniu absolwent szkoły uzyska stopień licencjata. Będzie miał również prawo przystąpienia do egzaminu oficerskiego. Jeśli chcielibyście się więcej dowiedzieć zapraszamy na stronę Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie https://www.wspol.edu.pl/g/
Podczas spotkania rozmawialiśmy również o bezpieczeństwie i odpowiedzialności młodych osób. Wkraczając w dorosłość napotykamy wiele zagrożeń i pokus w swoim życiu. Dlatego uwrażliwialiśmy na trzeźwość i rozsądek podczas spędzania wolnego czasu. Młodzież miała również okazje założyć alkogoogle i sprawdzić jak ich organizmy funkcjonują po spożyciu alkoholu. Wszystko po to by uświadomić im, że alkohol zmienia postrzeganie rzeczywistości, obrazy są rozmyte, nie potrafimy wymierzyć odległości i tracimy równowagę. Pamiętajmy też, że będąc pod wpływem alkoholu nasze reakcje są opóźnione, jesteśmy skłonni do brawury i nie myślimy racjonalnie. Żyjmy zatem w trzeźwości i nie ulegajmy pokusom, które nic dobrego w nasze życie nie wnoszą, a mogą jedynie sprowadzić na nas konsekwencje prawne, ale przede wszystkim zdrowotne.