Oszuści wciąż próbują swoich metod – Seniorze bądź świadomy, nie daj się zwieść!
Od kilku lat słyszymy o oszustwach „na policjanta” i „na wnuczka”. Funkcjonariusze cały czas ostrzegają przed przekazywaniem pieniędzy nieznajomym. Podpowiadamy też, na co zwracać uwagę i czego się wystrzegać gdy ktoś podaje się za naszego bliskiego, bądź funkcjonariusza Policji. Niestety, w naszym województwie, od kilku dni oszuści znowu próbują swoich sposobów. W kilku przypadkach seniorzy przekazali swoje oszczędności fałszywym „policjantom”.
Od kilku dni w całym województwie policjanci odbierają telefony od seniorów. Mieszkańcy naszego regionu zgłaszali usiłowania oszustw metodą „na policjanta” i „na wnuczka”. Niektórzy z nich, do oficera dyżurnego dzwonili po to by sprawdzić przekazane przez fałszywych policjantów informację. Wówczas funkcjonariusze szybko utwierdzali seniorów w przekonaniu, że żadna z opowiedzianych sytuacji się nie wydarzyła, a dzwoniący do nich to oszuści. Niestety w kilku przypadkach oszuści wyłudzili od starszych osób oszczędności. Tak się stało w Kędzierzynie-Koźlu. Tam do jednej z mieszkanek miasta zadzwoniły osoby podające się za policjanta i prokuratora. Seniorka usłyszała od nich, że pieniądze na koncie są zagrożone i całe oszczędności przekazała oszustom. W ten sposób straciła 100 000 złotych.
Również w naszym powiecie do jednej z brzeżanek zadzwonił oszust. Podał się za policjanta i przekazał, że jej syn potrącił 4 osoby, a teraz aby uniknąć dalszych konsekwencji musi zapłacić 30 000 złotych. Na szczęście świadoma zagrożenia 83-latka nie dała się zwieść tym opowieściom i szybko zakończyła rozmowę.
Musimy pamiętać, że oszuści próbują swoich sił wszędzie, w naszym mieście też. Nie możemy zapominać o tym, że to osoby, które doskonale wykorzystują metody manipulacji i tylko czekają na chwilę nieuwagi z naszej strony. Nigdy nie postępujmy pochopnie w kontaktach z nieznajomymi – tymi którzy do nas dzwonią i tymi którzy pukają do drzwi. Pamiętajmy o samotnych sąsiadach i bliskich, którym warto takie historie opowiedzieć.
Przypomnijmy jak nie stać się ofiarą oszustów?
- Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.
- Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie.
- Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
- W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.
- W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich
Opis filmu: spot profilaktyczny pn "Nie daj się zrobić na wnuczka". Obrazuje metody jakimi posługują się oszuści.