Z czytelnikami biblioteki rozmawialiśmy o bezpieczeństwie
Każda okazja jest dobra by porozmawiać z seniorami o bezpieczeństwie. Tym razem skorzystaliśmy z zaproszenia Miejskiej Biblioteki Publicznej i tam zorganizowaliśmy spotkanie z czytelnikami. Uczestnikom spotkania przybliżyliśmy metody i formy działania oszustów. Skupiliśmy się na oszustwach na „na policjanta”, „na wnuczka”, „na pracownika gazowni” czy „na domokrążce”. Zaznaczyliśmy jednak, że te metody są nieustannie modyfikowane i czujnym należy być zawsze.
„Świadomy i bezpieczny senior” dotarł do czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzegu. W ramach tego programu spotkaliśmy się z brzeskimi seniorami i uświadomiliśmy, że oszuści działają bez skrupułów i mogą zapukać również do naszych drzwi. Przestrzegaliśmy również przed tymi oszustami, którzy podają się za policjanta czy też funkcjonariusza CBŚP.
Pamiętajmy! Policjanci nigdy nie dzwonią z żądaniem wypłaty bądź przekazania pieniędzy. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, rozłączmy rozmowę i skontaktujmy się bezpośrednio z rodziną. Zawsze o naszych podejrzeniach poinformujmy Policję, dzwoniąc pod numer 112.
Również w sytuacji, gdy ktoś puka do naszych drzwi, upewnijmy się, że osoba która tam stoi jest nam znana, a jeśli nie to zapytajmy o cel wizyty, poprośmy o okazanie dowodu tożsamości, legitymacji służbowej czy identyfikatora. Uczciwej osoby nie zrazi takie postępowanie powodowane ostrożnością. W razie wątpliwości należy umówić się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi (jeśli osoba podaje się za przedstawiciela administracji lub innej odpowiedniej instytucji). Natomiast w sytuacji, gdy osoba staje się natarczywa, natychmiast należy zadzwonić na Policję lub zaalarmować otoczenie.
Takie spotkania mają na celu przede wszystkim przypomnienie seniorom, że oszuści mogą działać również na naszym terenie. Próbują swoich metod, by kosztem ufnych osób szybko się wzbogacić. Posługują się wieloma metodami psychologicznymi, m.in. manipulują, zdobywają zaufanie, a w przypadku odmowy wypłaty pieniędzy straszą konsekwencjami prawnymi w wzbudzają wyrzuty sumienia. Również podczas spotkań, namawiamy seniorów do rozmów ze swoimi znajomymi, aby i oni nie tracili czujności kiedy nieznajoma osoba chce ich okraść.