Aktualności

W ramach projektu „Uczę się przez całe życie” spotkaliśmy się z seniorami

Data publikacji 07.07.2025

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Brzegu wzięli udział w konferencji „Uczę się przez całe życie”, która była skierowana do seniorów. Celem przedsięwzięcia realizowanego przez Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu jest podnoszenie świadomości i dbałości o rozwój i kondycję w wieku senioralnym. Projekt jet realizowany przez Starostwo Powiatowe w Brzegu, Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu oraz Opolskie Centrum Edukacji i Opolskie Centrum Rozwoju.

„Uczę się przez całe życie” – to hasło doskonale wpisuje się w podnoszenie świadomości seniorów na płaszczyźnie bezpiecznego korzystania z Internetu i zadbania o własne oszczędności. Podczas konferencji w brzeskiej „Słowiance”rozmawialiśmy z seniorami o tym jak ważne jest, aby stale dbać o kondycję umysłu i przypominać sobie wzajemnie o zagrożeniach jakie mogą na nas czyhać. To między innymi rozwaga podczas kontaktu z nieznajomymi osobami i kierowanie się zasadą ograniczonego zaufania:

  • jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze lub policjanta, który mówi, że nasze pieniądze są zagrożone, zachowajmy ostrożność i nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Rozłączmy połączenie i skontaktujmy się z naszymi bliskimi, by dowiedzieć się, co się u nich dzieje i czy faktycznie potrzebują pomocy. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów;
  • nigdy nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na kontach bankowych;
  • w szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie! NIGDY nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie lub przelanie na inne konta bankowe ani nie angażują osób trzecich w policyjne realizacje;
  • w momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta, prokuratora, czy pracownika banku – natychmiast zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich oraz poinformujmy służby.

Metody, którymi posługują się oszuści, cały czas są modyfikowane. Słyszeliśmy już o wielu wariantach oszustw na wnuczka czy policjanta. Każda może się różnić. Jednak każda kończy się tak samo – utratą oszczędności. Dlatego w dobie rozwijających się technologii hasło „Uczę się przez całe życie” wpisuje się w profilaktykę i zajęcia edukacyjno-informacyjne skierowane do seniorów. Policjanci z Brzegu realizują je poprzez program „Opolski Bezpieczny Senior” Przypominamy, że to program realizowany przez jednostki Policji garnizonu opolskiego wspólnie z Województwem Opolskim, Opolskim Centrum Edukacji w Opolu przy wsparciu Wojewody Opolskiego, KRUS w Opolu, ZUS w Opolu i Opolski Kurator Oświaty.

W trakcie zajęć oprócz bezpieczeństwa w internecie policyjny instruktor taktyk i technik interwencji omówł z uczestnikami zajęć jak zadbać o własne bezpieczeństwo w miejscu publicznym, reagować i poradzić sobie kiedy ktoś nas zaczepia. Podpowiedział seniorom jakie metody w sytuacjo zagrożenia sa najskuteczniejsze.

  • policjant z młodym chłopakiem ćwiczą
  • kobieta w niebieskiej sukience
  • grupa seniorów
  • grupa uśmiechniętych seniorów
  • policjant i policjantka
  • grupa seniorów i policjanci
Powrót na górę strony