Kaskadowy pomiar prędkości w Brzegu
Blisko 100 kontroli pojazdów i 30 ujawnionych wykroczeń związanych z nadmierną prędkością – to efekt działań policjantów ruchu drogowego na drogach powiatu brzeskiego. „Kaskadowy pomiar prędkości” miał na celu zwrócenie uwagi kierujących na poruszanie się zgodnie z obowiązującymi ograniczeniami prędkości. Podczas działań policjanci zatrzymali też dwóch kierowców, którzy za kierownicę wsiedli wbrew obowiązującemu zakazowi. Dodatkowo, jeden z nich w organizmie miał ponad 1,5 promila alkoholu.
W ostatni piątek, brzescy policjanci ruchu drogowego przeprowadzili działania kontrolno-prewencyjne pn. „Kaskadowy pomiar prędkości”. Akcja wymierzone były w kierowców poruszających się z nadmierną prędkością. Nadzorem Policji objęte były, w pierwszej kolejności, drogi o największym zagrożeniu wypadkowością. Działania miały również charakter prewencyjny. Policjanci przypominają uczestnikom ruchu drogowego jak ważna jest jazda z tzw. prędkością bezpieczną – dostosowaną do panujących warunków to jest m.in. natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, pogody, stanu nawierzchni, własnych umiejętności.
W trakcie działań policjanci skontrolowali blisko 100 pojazdów i ujawnili 30 wykroczeń związanych z nadmierną prędkością. Funkcjonariusze zatrzymali również dwóch kierowców, którzy złamali sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.
Pierwszy z mężczyzn został skontrolowany na drodze krajowej 94. Podczas sprawdzania dokumentów okazało się, że 50-letni właściciel forda za kierownicę wsiadł wbrew obowiązującemu zakazowi.
Natomiast 35-letni kierowca renault, zainteresowanie funkcjonariuszy wzbudził nerwowym zachowaniem na drodze. Na widok radiowozu mężczyzna gwałtownie zmienił kierunek jazdy i wjechał na jedną ze stacji benzynowych w mieście. Funkcjonariusze natychmiast zatrzymali do kontroli pojazd. Siedzący za kierownicą mężczyzna był podenerwowany i wyczuwalna była od niego woń alkoholu. Szybko się okazało, że on również za kierownicę wsiadł wbrew obowiązującemu zakazowi, a badanie na urządzeniu wskazało, że był też nietrzeźwy. W organizmie miał ponad 1,5 promila alkoholu. Za złamanie zakazu mężczyźni muszą się teraz liczyć z karą nawet do 5 lat więzienia i wydłużeniem zakazu do 15 lat.
Nasze statystyki pokazują, że nadmierna prędkość oraz niedostosowanie jej do panujących warunków, to wciąż główne przyczynami zdarzeń drogowych. W terenie zabudowanym, gdzie nie trudno o pieszych i rowerzystów, ryzyko ciężkich obrażeń lub nawet śmierci niechronionych użytkowników ruchu drogowego, rośnie wraz z prędkością pokazywaną na samochodowym liczniku. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie ograniczeń prędkości i wzmożona uwaga w rejonie skrzyżowań i przejść dla pieszych.