Rozmawialiśmy z młodzieżą o zagrożeniach i zdarzeniach kryzysowych
Rozmawialiśmy z młodzieżą o tym jak postępować w sytuacjach zagrożenia dla życia i zdrowia. Policjanci, strażacy i przedstawiciele zarządzania kryzysowego edukowali młodzież o tym jak się zachować kiedy podczas spaceru napotka ich burza, czym jest czad i jak rozpoznać objawy zatrucia. Mówiliśmy również o tym jakie zagrożenie niesie za sobą eksperymentowanie z dopalaczami czy narkotykami.
W ramach Wojewódzkiego Programu Edukacyjnego w zakresie postępowania uczniów szkół województwa opolskiego w sytuacjach zagrożeń i zdarzeń kryzysowych, policjanci uczestniczyli w spotkaniu z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej w Kościerzycach.
Prelekcja odbyło się w siedzibie Straży Pożarnej w Brzegu, a podczas niej mł. asp. Magdalena Bielecka omówiła zagrożenia, na które młodzi ludzie mają wpływ. To między innymi wszelkiego rodzaju używki – alkohol, dopalacze i narkotyki. Ważne by młodzież była asertywna i w sytuacji kiedy ktoś proponuje im taką rozrywkę potrafiła odmówić. Ważne również by wiedziała jakie konsekwencje niesie za sobą eksperymentowanie z używkami – przede wszystkim konsekwencje zdrowotne, ale również odpowiedzialność prawna. Policjantka przestrzegała przed cyberprzestępczością i cyberprzemocą. Młode osoby muszą pamiętać o wzajemnym szacunku. Wyśmiewanie się i poniżanie innych może mieć nie tylko prawne konsekwencje dla sprawcy(-ów), ale może też doprowadzić do sytuacji, z którą ofiara przemocy nie poradzi sobie. Zagrożenia w sieci to również działania hakerów, którzy mogą wykradać hasła z naszych prywatnych kont, a także zawieranie znajomości w internecie i długie godziny spędzone w świecie wirtualnych gier. Dlatego przypomniano młodzieży jak chronić swoje dane osobowe i stać się ofiarą własnej bezmyślności. Była to również dobra okazja ku temu by zachęcić młodzież do rozmowy z seniorami o zagrożeniach jakie ich mogą spotkać. Nawiązaliśmy do oszustw na wnuczka, policjanta czy hydraulika. Omówiliśmy metody ich działania i przekazaliśmy jak nie dać się oszukać.
Przedstawiciel Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego zapoznał młodzież z przykładowymi zagrożeniami naturalnymi. Omówione zostało postępowanie w przypadku różnych nawałnic i żywiołów. Co robić kiedy podczas spaceru zastanie nas burza, silny wiatr czy gradobice. Ważne żeby schronić się w bezpiecznym miejscu i pod żadnym pozorem nie szukać schronienia pod drzewami. Zachęcano do korzystania z aplikacji, które za pomocą wiadomości sms powiadamiają nas o zbliżającym się zagrożeniu i niejednokrotnie mogą nas uchronić przed niebezpieczeństwem.
Strażacy omówili co robić kiedy znajdą się w mieszkaniu objętym pożarem i jak, z takiego miejsca się ewakuować. Młodzież zapoznała się z objawami zatrucia czadem i postępowaniem w razie wystąpienia takich objawów. Ważne by w łazienkach w których są zainstalowane piecyki gazowe, były również czujniki czadu, które sygnalizują o zagrożeniu i niejednokrotnie ratują życie ludzkie.