Dzielnicowi zachęcali mieszkańców swojego rejonu do noszenia odblasków
Słaba widoczność spowodowana niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i wcześnie zapadającym zmrokiem, powoduje że piesi na drodze są mało widoczni dla kierujących. Dlatego też, korzystanie z drogi, gdy panują na niej trudne warunki, wymaga zwiększenia uwagi zarówno przez pieszych jak i zmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego. Dzielnicowi z Grodkowa podczas obchodu swojego rejonu rozmawiali z niechronionymi o ich bezpieczeństwie.
W okresie jesienno-zimowym policjanci duży nacisk kładą na zachowanie pieszych i innych uczestników dróg w stosunku do pieszych. Przypominają o regułach, które warto przestrzegać dla własnego bezpieczeństwa. To między innymi korzystanie z elementów odblaskowych po zmroku w terenie niezabudowanym. Do tego dobrego zwyczaju, mieszkańców Grodkowa, namawiali dzielnicowi podczas obchodu swoich rejonów i rozdawali im odblaski.
Dzielnicowi przypominali, że używanie elementów odblaskowych przez pieszych, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok i widoczność jest zdecydowanie gorsza, może uratować życie. Element odblaskowy powinien być umieszczony w takim miejscu, by znalazł się w polu działania świateł samochodowych i był zauważalny dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Samochodowe światła mijania oświetlają drogę niesymetrycznie (więcej światła kierowanego jest na prawą stronę drogi), zaleca się zatem pieszym idącym lewą stroną drogi (w kierunku przeciwnym do ruchu pojazdów) noszenie odblasków na prawej ręce lub nodze (od strony ruchu pojazdów).
Poza obszarem zabudowanym z reguły drogi nie posiadają wydzielonych chodników i w większości nie są oświetlone lub też są słabo doświetlone. Dodatkowo kierowcy rozwijają o wiele większe prędkości niż w obszarze zabudowanym, a piesi w ciemnych ubraniach, bez odblasków, niestety są zupełnie niewidoczni dla kierujących. Prawidłowo noszone elementy odblaskowe mogą uratować życie pieszym.