Kiedy za oknem zimno dzielnicowi sprawdzają miejsca, gdzie przebywają bezdomni
Każdego roku w okresie jesienno-zimowym policjanci szczególną uwagę zwracają na osoby bezdomne i samotne. W ten szczególny świąteczny czas nie bądźmy obojętni na osoby, które są narażone na wyziębienie. Mimo, że na zewnątrz jest dodatnia temperatura, w nocy spada blisko zera, a przebywanie w takiej temperaturze przez kilka godzin jest zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia.
Funkcjonariusze w codziennej służbie monitorują miejsca gdzie przebywają osoby bezdomne. To przede wszystkim dzielnicowi sprawdzają opuszczone budynki, ogródki działkowe, parki i skwery. Napotkane osoby informują o ośrodkach pomocowych oraz wskazują noclegownie.
Każdy z nas może wyciągnąć pomocną dłoń do potrzebujących. Nie przechodźmy obojętnie obok osób wyziębniętych i długo przebywających na mrozie. Tragiczny finał może mieć kilka godzin spędzonych na zewnątrz podczas pozornie niewielkich mrozów lub w wychłodzonym pomieszczeniu. Dlatego powinniśmy również pamiętać o osobach samotnych i ubogich, które być może przebywają w nieogrzewanych mieszkaniach. Zainteresujmy się takimi sąsiadami sprawdźmy jak żyją, a jeśli potrzebują pomocy zgłośmy ten fakt do ośrodka pomocy społecznej.
Pamiętajmy, że alkohol tylko pozornie sprawia, że jest nam cieplej, a mimo to organizm się wychładza. Nie przechodźmy zatem obojętnie obok nietrzeźwych osób śpiących na przystankach autobusowych czy w miejskich parkach.
Wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 112, poinformujmy Straż Miejską lub za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa zgłosić miejsce przebywania bezdomnych.Podjęta interwencja i udzielona tej osobie pomoc, być może uratuje jej życie. Każdy z nas niepokojącą sytuację może również zgłosić swojemu dzielnicowemu korzystając z aplikacji Moje Komenda. Ta łatwa w obsłudze aplikacja, znacznie ułatwia kontakt z dzielnicowym i najbliższą jednostką Policji. Dzięki wymienionym rozwiązaniom możemy pomóc osobom, które są w potrzebie.