Aktualności

Dzielnicowy w czasie wolnym od służby zatrzymał nietrzeźwego kierowcę

Data publikacji 23.12.2024

Wyjazd na zakupy mógł skończyć się tragedią. Szybka reakcja brzeskiego dzielnicowego zakończyła jazdę pijanego kierowcy. 38-letni mieszkaniec Brzegu, który uderzył w dwa zaparkowane pojazdy miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Teraz Święta spędzi ze świadomością, że jego sprawą zajmie się Sąd.

W sobotę, 21 grudnia 2024 roku około godziny 18:15 na ul. Żeromskiego w Brzegu będący poza służbą dzielnicowy Komendy Powiatowej Policji w Brzegu zauważył citroena, którego kierowca cofając uderzył w dwa prawidłowo zaparkowane pojazdy, co mogło świadczyć, że jest pod wpływem alkoholu. Policjant zareagował błyskawicznie, podbiegł do pojazdu i zabrał kierowcy kluczyki ze stacyjki uniemożliwiając dalszą jazdę. Od mężczyzny była wyczuwalna silna woń alkoholu.

Dzielnicowy natychmiast wezwał na miejsce patrol interwencyjny. Wynik badania alkomatem wykazał blisko 3 promile alkoholu. Kierowca tłumaczył się, że wypił pół litra wódki i zabrakło mu papierosów.

Teraz 38-letni mieszkaniec Brzegu będzie odpowiadał przed sądem. Mężczyzna musi się liczyć z karą do 3 lat więzienia, wysoką grzywną i sądowym zakazem prowadzenia pojazdów.

Policjanci nawet poza służbą nie są obojętni na to, co dzieje się na drodze. Postawa funkcjonariusza być może zapobiegła tragedii na drodze. "Pomagamy i Chronimy" zawsze niezależnie od tego, czy jesteśmy w mundurze, czy bez.

Nietrzeźwi kierowcy często są również odpowiedzialni za tragiczne zdarzenia, w których inni użytkownicy dróg lub ich pasażerowie tracą zdrowie, a nawet życie. Apelujemy o trzeźwość za kierownicą, a kiedy jesteś świadkiem, że inny kierowca może być pod wpływem alkoholu zareaguj i poinformuj nas o tym, dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Przypominamy!

Od 14 marca 2024 roku obowiązują nowe, zaostrzone kary za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Osoba, która zdecyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, musi liczyć się z utratą swojego samochodu, a kiedy nie jest jedynym właścicielem, musi się liczyć z grzywną o wysokości równowartości pojazdu, którym się poruszał.

Sąd zdecyduje o przepadku pojazdu wtedy, gdy:

  • zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu;
  • sprawca katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy albo sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegnie z miejsca zdarzenia, albo wypije alkohol lub zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów-lecz przed badaniem trzeźwości albo badaniem na obecność środków odurzających;
  • nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego kierujący był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za takie przestępstwa związane z katastrofą i wypadkiem lub znajduje się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.

Powrót na górę strony