Spotkanie w sprawie agresji wśród nieletnich
Czym jest hejt i mowa nienawiści oraz jak reagować, gdy uczeń spotyka się z agresją w Internecie, szkole czy na ulicy. Jakie środki karne stosować kiedy młodzież dopuszcza się przemocy względem drugiej osoby. To tematy, które podjęliśmy wspólnie z pedagogami i dyrektorami brzeskich szkół podstawowych.
W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy oraz pedagodzy brzeskich szkół podstawowych. I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Brzegu podkom. Andrzej Grabny przywitał zaproszonych gości i przedstawił temat spotkania. Dyskusja dotyczyła przede wszystkim wzajemnej agresji, a także tego jakie kroki podjąć by zjawisko zminimalizować.
Zachowanie dziecka agresywnego cechuje brak dyscypliny, naruszenie zasad regulaminu szkolnego oraz norm społecznych. Niestety coraz częściej docierają do nas informacje o wulgarnym zachowaniu młodzież, hejcie i wzajemnej przemocy wśród uczniów szkół podstawowych. Młodzież stosuje wobec siebie agresje słowną i fizyczną, często nie mając świadomości jakie konsekwencje takie zachowanie za sobą niesie. Dlatego ważna jest współpraca szkoły i rodziny, a przede wszystkim natychmiastowa reakcja kiedy obie strony zauważają niepokojące zachowanie u dzieci i młodzieży. Każdy sygnał to dla nas znak, że musimy zareagować.
Omówiliśmy również możliwości jakie daje prawo w przypadku naruszenia norm społecznych, zachowań demoralizujących, a także agresji wśród młodzieży. Zgodnie z art. 4 ust 4 Ustawy o wsparciu i resocjalizacji nieletnich dyrektor szkoły może zastosować: pouczenia, ostrzeżenie ustane lub na piśmie, przeproszenie pokrzywdzonego, przywrócenie stanu poprzedniego, wykonanie określonych prac porządkowych na terenie szkoły.