Aktualności

Brzescy seniorzy coraz bardziej świadomi

Data publikacji 06.03.2018

„Mamo spowodowałam wypadek, potrzebuje pieniędzy...” – tak zaczynały się rozmowy telefoniczne oszustów z brzeskimi seniorami. Na szczęście żadna ze starszych osób nie dała się zwieść . Wszyscy zachowali czujność, a dzięki temu nie straciły swoich oszczędności. Przypominamy o ostrożności w kontaktach z nieznajomymi. W takich przypadkach kierujmy się ograniczonym zaufaniem – zawsze można zadzwonić pod numer alarmowy 997, by sprawdzić wiarygodność usłyszanej w słuchawce historii.

5 marca kilku seniorów z Brzegu odebrało telefony od nieznajomych osób. We wszystkich przypadkach dzwoniąca kobieta podawała się za córkę i prosiła o pieniądze na pokrycie szkód jakie wyrządziła podczas wypadku drogowego. Żadna z 4 osób, które odebrały słuchawkę nie dały się oszukać. Zachowały czujność i zakończyły rozmowę.

To zachowanie godne pochwały i naśladowania. Pamiętajmy, że oszuści czekają na chwilę słabości seniorów, wykorzystują ich dobre serca i uczucia jakimi darzą swoich bliskich. Aby jeszcze więcej seniorów było świadomych jak się zachować w takich sytuacja brzescy policjanci cały czas spotykają się z nimi i rozmawiają. Przestrzegają przede wszystkim przed łatwowiernością i pochopnym działaniem. Radzą by nie dać się zmanipulować i ponieść presji czasu jaką wywołują oszuści.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

  • Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.
  • Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie.
  • Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
  • W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.
  • W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.

Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

Film spot

Powrót na górę strony