bezpieczeństwo w Internecie

Bezpieczeństwo w sieci

Internet jest dzisiaj platformą wymiany informacji, miejscem rozrywki, nauki i pracy. Za pośrednictwem sieci dokonuje się transakcji finansowych, kupuje w wirtualnych sklepach i obsługuje konta bankowe. Niestety, w sieci można także paść ofiarą przestępców. Radzimy jak bezpiecznie korzystać z Internetu.


Zabezpieczenie komputera

Surfując po Internecie bądź czujny. Na niektórych stronach, np. pornograficznych, często znajdują się złośliwe programy, które po zainstalowaniu na komputerze mogą sparaliżować jego pracę bądź wyciągnąć z dysku poufne dane.

1. Zabezpieczaj komputer programem antywirusowym, antyszpiegowskim i Firewallem. Można takie oprogramowanie legalnie ściągnąć z sieci i zainstalować. Uchroni to komputer przed wirusami i programami hakerskimi. Firewall zablokuje natomiast próby włamania się z sieci do komputera.
2. Korzystaj tylko z legalnego systemu operacyjnego. Pirackie oprogramowania mogą zawierać programy szpiegujące, które bez naszej wiedzy zainstalują się w komputerze i podglądając nasze działania będą  przekazywały informacje niepożądanym osobom. W ten sposób można utracić kody dostępu do kont internetowych, poczty i autoryzowanych stron.
3. System operacyjny, oprogramowanie antywirusowe i antyszpiegowskie trzeba systematycznie aktualizować. Luki w oprogramowaniu mogą posłużyć do włamania się do komputera.
4. Dokładnie przyglądaj się stronom banków, z których korzystasz za pośrednictwem Internetu. Sam wpisuj adres strony banku nie korzystając z linków rozsyłanych przez kogokolwiek. Mogą one kierować do "fałszywej strony banku", której autorami są oszuści.
5. Nikomu nie podawaj  numerów kart płatniczych oraz kodów PIN. Próby ich wyłudzenia należy bezzwłocznie zgłosić w banku. Warto także zainstalować tzw. oprogramowanie antyphishingowe, które wychwytuje takie fałszywe strony.
6. Nie otwieraj maili od nieznanych adresatów, a tym bardziej nie używaj linków rozsyłanych w niechcianej poczcie oraz przez komunikatory. Mogą prowadzić do niebezpiecznych stron lub programów.

Powrót na górę strony