„Dzień odblasków 2017” - Aktualności - KPP Brzeg

Aktualności

„Dzień odblasków 2017”

Data publikacji 07.12.2017

Mundurowi z brzeskiej drogówki włączyli się w ogólnopolską akcję „Dzień odblasków”. Policjanci promują bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Rozmawiają z pieszymi i rowerzystami - uświadamiają ich o tym jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych. Również bacznie przyglądają się zachowaniom kierowców w rejonie przejść dla pieszych i apelują o wzajemny szacunek na drodze.

Wczoraj policjanci od wczesnych godzin porannych zachęcali niechronionych uczestnikom dróg do noszenia elementów odblaskowych. To kolejna edycja akcji „Dzień odblasków”, w której biorą udział funkcjonariusze z całej Polski. Działania były prowadzone po to by uświadomić pieszych i rowerzystów, jak ważny jest element odblaskowy na naszej odzieży, w szczególności po zmroku i poza terenem zbudowanym. Przypominaliśmy, o tym, że nosząc odblaski jesteśmy widoczni już z ponad 100 m. To odległość, która daje kierowcy czas na właściwą reakcję – ominiecie nas lub zahamowanie. Zachęcaliśmy również do tego by korzystać z odblasków w terenie zabudowanym. Mimo, że nie jest to prawny obowiązek, warto je nosić ze względu na własne bezpieczeństwo. Zwłaszcza kiedy mamy do pokonania odcinek słabo oświetlony, bądź tam gdzie nie ma chodnika.

Policjanci w codziennej służbie wciąż zauważają wiele niewłaściwych zachowań, poprzez które niechronieni sami sprowadzają na siebie zagrożenie. Piesi przechodzą przez jezdnię poza miejsce wyznaczonym i bezpiecznym. W dalszym ciągu do grzechów pieszych należy poruszanie się niewłaściwą stroną jezdni, w przypadku kiedy nie ma chodnika. Nieostrożność i brak rozwagi szczególnie niebezpieczny jest poza terenem zabudowany. Zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa z pewnością sprawi, że nasze spacery i jazda rowerem staną się bardziej komfortowe.

W trosce o bezpieczeństwo pieszych policjanci również przyglądają się zachowaniom kierowców. Mundurowi obserwują zmotoryzowanych w rejonie przejść dla pieszych, pieszych kiedy zauważają łamanie przez nich prawa nie stosują taryfy ulgowej. Apelujemy o wzajemny szacunek i kierowanie się zasadą ograniczonego zaufania. Zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa z pewnością sprawi, że nasze spacery i jazda rowerem staną się bardziej komfortowe.

W ramach akcji ogłoszony również został konkurs dla przedszkoli na projekt odblasku, który będzie symbolem akcji przez cały 2019 rok. Od 6 grudnia 2017 r. do 31 maja  2018 r. czekamy na zgłoszenia od przedszkoli z terenu naszego województwa, które będą chciały wziąć udział w konkursie. Projekty prac można przesyłać na adres:

Komenda Wojewódzka Policji w Opolu
Wydział Ruchu Drogowego
45-077 Opole, ul. Korfantego 2

31 sierpnia ogłoszona zostanie lista laureatów, w konkursie przewidziane są nagrody rzeczowe, w tym nagroda główna Komendanta Głównego Policji. Zgodnie z regulaminem konkursu oprócz nagrody głównej przewiduje się przyznanie trzech wyróżnień.

  • „Dzień odblasków 2017”
  • „Dzień odblasków 2017”
  • „Dzień odblasków 2017”
  • „Dzień odblasków 2017”
  • „Dzień odblasków 2017”
  • „Dzień odblasków 2017”