Aktualności

Z brzeską młodzieżą o handlu ludźmi

Data publikacji 18.10.2021

Z młodzieżą zawsze warto rozmawiać i poruszać z nimi trudne tematy. Uświadamiać im zagrożenia z jakimi mogą się na co dzień spotkać, a także przestrzegać przed pochopnymi decyzjami, które mogą zaważyć na ich przyszłości. W ramach obchodów Europejskiego Dnia przeciw Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu spotkaliśmy się z młodzieżą z Zespołu Szkół Budowlanych w Brzegu.

Handel ludźmi jest trzecim najbardziej dochodowym przestępstwem, zaraz po handlu bronią i narkotykami. Narażone są przede wszystkim osoby w wieku od 16 – 45 lat, które szukają pracy zarobkowej za granicami państwa. Mając tego świadomość, wychodzimy z tym trudnym tematem do młodzieży. Dzisiaj z uczniami z brzeskiej budowlanki rozmawialiśmy między innymi na ten temat. Ostrzegaliśmy przed przypadkowo poznanymi osobami, które chcąc uzyskać swój cel używają manipulacji. W takich sytuacjach dobrze jest zwracać uwagę na wszystkie podejrzane propozycje i porozmawiać z kimś bliskim, kto z zewnątrz oceni sytuację. Natomiast w gronie obcych nam osób, na imprezie nie przyjmujmy napoi od nieznajomych, nie odstawiajmy szklanek w przypadkowych miejscach. Kiedy w niejasnych okolicznościach poczujemy się źle bez wyraźnego powodu poprośmy o pomoc zaufanych znajomych lub zadzwońmy na pogotowie.

Wyjeżdżając do pracy za granicę:

  • Uważaj na ogłoszenia w których pracodawca proponuje wysokie zarobki, za pracę nie wymagającą szczególnych kwalifikacji, ani znajomości języka obcego.
  • Sprawdź czy pośrednik lub agencja zatrudnienia działają legalnie.
  • Zawsze domagaj się umowy o pracę, najlepiej w języku polskim i nigdy nie podpisuj dokumentów, których  nie rozumiesz.
  • Zabierz ze sobą adres i numer telefonu najbliższego polskiego konsulatu w kraju do którego jedziesz.
  • Zadbaj o to by mieć telefon komórkowy z aktywnym roamingiem lub bez simlocka, by włożyć kartę SIM kraju w którym przebywasz i mieć kontakt z bliskimi. Wcześniej ustal z nimi sposób powiadamiania o ewentualnym niebezpieczeństwie.

Spotkanie z uczniami z brzeskeij budowlanki dotyczyło również praw i obowiązków nieletnich, a także tych uczniów którzy skończyli 17 lat i w świetle prawa są już dorośli. Policjantka rozmawiała z młodzieżą również o szkodliwości używek na młody organizm, a także przestrzegała przed eksperymentowaniem z narkotykami i dopalaczami. Warto głośno o tym mówić ponieważ żadna dawka nie jest bezpieczna. Swoją kartotekę budujemy już od wczesnych lat nastoletnich, zatem miejmy na uwadze co robimy, bądźmy asertywni i nie dajmy się zmanipulować znajomym, którzy namawiają do czynów zabronionych. Nie warto robić sobie problemy na starcie w życie dorosłe.

To jakie młodzież będzie miała spojrzenie na swoje prawa i obowiązki, a także czy będą szanować prawo zależy w dużej mierze od nas dorosłych. Wiele norm młodzi ludzie, przede wszystkim wynoszą z domu, wiele też wiedzy zdobywają w szkole. Także my policjanci włączamy się w tą profilaktykę poprzez takie właśnie spotkania. Warto więc mieć cały czas dobry kontakt ze swoimi dorastającymi dziećmi i reagować kiedy dostrzegamy, że w ich życiu może się dziać coś niepokojącego.

Jeśli chcesz się więcej dowiedzieć na temat handlu ludźmi, podmiotach zaangażowanych w przeciwdziałanie procederu i instutuacjach pomocowych zapraszamy do odwiedzenia strony: https://www.gov.pl/web/handel-ludzmi

deskrypcja do plakatu w załączeniu

Pliki do pobrania

  • 23.5 KB
    Deskrypcja plakatu
Powrót na górę strony