Policyjne działania dla bezpieczeństwa osób bezdomnych - Aktualności - KPP Brzeg

Aktualności

Policyjne działania dla bezpieczeństwa osób bezdomnych

Data publikacji 28.11.2019

Przed nami coraz chłodniejsze dni, dlatego w trosce o zdrowie osób bezdomnych brzescy policjanci sprawdzają miejsca ich pobytu. Informują o możliwości spędzenia zbliżającej się zimy w schronisku oraz instytucjach, gdzie mogą otrzymać ciepłą odzież i posiłek. Przede wszystkim jednak sprawdzają jak się te osoby czują i oferują swoją pomoc.

Okres jesienno – zimowy to czas, kiedy szczególną uwagę musimy skierować na osoby bezdomne. Niskie temperatury stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia tych osób, a tragiczny finał może mieć kilka godzin spędzonych na mrozie.

W trosce o bezdomnych policjanci regularnie sprawdzają opuszczone budynki, garaże i altanki działkowe. Każdą napotkaną bezdomną osobę informują o możliwości spędzenia najzimniejszych miesięcy w roku w noclegowni oraz o możliwości skorzystania z pomocy Ośrodka Pomocy Społecznej. Ponadto, w trakcie rozmowy wskazują miejsca gdzie osoby bezdomne mogą dostać ciepłą odzież i posiłek.

Pamiętajmy o tym, że dużym niebezpieczeństwem jest wychodzenie na zewnątrz, po spożyciu alkoholu, w czasie niskich temperatur. Pamiętajmy, nie przechodźmy obojętnie wobec osób, które znajdują się pod działaniem alkoholu podczas mrozów. Te osoby wymagają szczególnie pomocy z uwagi, na to iż organizm znacznie szybciej w takiej sytuacji traci ciepło. Nie przechodźmy obojętnie obok człowieka leżącego na ulicy czy śpiącego na przystanku. Zawiadomienie służb i podjęta w porę interwencja, może bowiem uratować ludzkie życie.

Apelujemy o to by nikt z nas nie pozostał obojętny na los drugiego człowieka, który potrzebuje pomocy! Przekazujmy takie informacje do właściwych instytucji, min. Straży Miejskiej, Ośrodków Pomocy Społecznej ale także Policji lub przy pomocy Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.