Aby droga do szkoły była bezpieczna - Aktualności - KPP Brzeg

Aktualności

Aby droga do szkoły była bezpieczna

Data publikacji 04.09.2019

Tuż przed wakacjami sprawdzaliśmy stan oznakowania w rejonie szkół i do zarządu dróg zgłaszaliśmy ujawnione nieprawidłowości. Teraz skupiliśmy się na bezpieczeństwie dzieci idących na zajęcia. Obserwujemy czy kierowcy nie stwarzają zagrożenia, a dzieci przechodzą przez jezdnię w wyznaczonych do tego miejscach. Wkrótce też dzielnicowi ruszą do pierwszych klas i będą rozmawiać z najmłodszymi o najważniejszych dla nich zasadach ruchu drogowego.

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, w ramach działań „Bezpieczna droga do szkoły”, policjanci z Brzegu bacznie obserwują ruch w rejonie szkół. Reagujemy na nieprawidłowe zachowania kierowców i sprawdzamy czy najmłodsi są przewożeni w fotelikach. Przede wszystkim zwracamy uwagę na to aby korzystać z wyznaczonych dla pieszych przejść, nigdy nie wbiegać na „zebrę”, a kiedy jest sygnalizacja świetlna stosować się do niej. Większość placówek szkolnych korzysta z pomocy „Stopka”, który przeprowadza dzieci przez pasy. Wówczas kierowcy powinni zatrzymać się przed przejściem i poczekać do momentu opuszczenia pasów przez dzieci i osobę ubraną w kamizelkę odblaskową i trzymającą znak STOP.

Powoli lato się kończy, widoczność w porannych godzinach niestety nie będzie tak dobra jak teraz, a więc warto zadbać o to aby nasze dzieci były widoczne. Już dziś pierwsze odblaski trafiły do najmłodszych. Rozdaliśmy je po to, żeby dzieci z nich korzystały w drodze do szkoły, a dzięki temu były bardziej widoczne dla innych użytkowników dróg. Pamiętajmy, pieszy wyposażony w element odblaskowy jest widoczny przez kierowcę samochodu nawet ze 150 metrów, czyli około 5-10 razy szybciej. Zatem zadbajmy o to aby dzieci nosiły odblaski w widocznym dla kierowcy  miejscu.

My, dorośli musimy pamiętać, że dzieci nie tylko nas słuchają. Przede wszystkim czerpią przykłady z naszych zachowań, a więc na drodze zachowujmy się tak aby nasze pociechy miały najlepsze wzorce. Kiedy my będziemy przestrzegać prawa, one również.

 

  • policjant rozdaje dzieciom obdlaski
  • policjant rozdaje dzieciom obdlaski
  • policjant rozdaje dzieciom obdlaski
  • policjant rozdaje dzieciom obdlaski
  • policjant kontroluje rejon w pobliżu szkoły
  • policjant kontroluje rejon w pobliżu szkoły