Pamiętajmy o osobach bezdomnych i samotnych - Aktualności - KPP Brzeg

Aktualności

Pamiętajmy o osobach bezdomnych i samotnych

Data publikacji 11.12.2019

Brzescy policjanci i pracownicy ośrodków pomocy społecznej sprawdzają miejsca pobytu osób bezdomnych. Takie działania, jak co roku, prowadzimy po to byśmy mieli wiedzę, gdzie bezdomni przebywają i w najzimniejsze dni mogli sprawdzić czy wszystko u nich w porządku, i oferować pomoc. Ważne jest zaangażowanie, nie tylko służb mundurowych, ale wszystkich ludzi, którzy mają wiedzę o osobach bezdomnych, samotnych i potrzebujących pomocy.

Przez cały sezon zimowy policjanci z brzeskiej komendy sprawdzają miejsca pobytu osób bezdomnych. Wspólnie z pracownikami pomocy społecznej odwiedzamy miejsca gdzie przebywają najbardziej potrzebujące osoby. To bezdomni, którzy szczególnie są narażeni na wychłodzenie, a przez to utratę zdrowia lub nawet życia.

Dzięki tym działaniom, mamy wiedzę gdzie przebywają bezdomni. Odwiedzamy ich po to by służyć pomocą. Zachęcamy do spędzenia najmroźniejszych dni w schronisku Brata Alberta w Pępicach. Tam mają możliwość pobytu i otrzymywania ciepłych posiłków. Są jednak takie osoby, które mimo mroźnych dni decydują się pozostać w nieogrzewanych altankach czy pustostanach. Tym osobom pracownicy pomocy społecznej przekazują ciepłe ubrania i oferują ciepłe posiłku.

Każdy z nas może wyciągnąć pomocną dłoń do potrzebujących. Dlatego nie wstydźmy się tego i jeśli mamy taką możliwość to pomagajmy. Tragiczny finał może mieć nawet kilka godzin spędzonych na niewielkim mrozie. Gdy mamy informację, że ktoś jest narażony na wyziębienie natychmiast reagujmy. Wystarczy zadzwonić na numer alarmowy 112 i poinformować dyżurnego by pomoc ruszyła. O potrzebujących pomocy możemy również poinformować pracowników MOPS-u, GOPS-u, a także Straż Miejską.  Pamiętajmy również, że w przypadku osób bezdomnych możemy również skorzystać z  Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa klikając w link: https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html . Dzięki tej aplikacji możemy zaznaczyć na mapie miejsce gdzie przebywają bezdomni, a policjanci na pewno sprawdzą to zgłoszenie. Jeśli jedna sprawa jest pilna należy skorzystać z tradycyjnego zgłoszenia dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Pamiętajmy również o samotnych sąsiadach i bliskich. Odwiedźmy ich czasem, sprawdźmy czy u nich wszystko w porządku. Nie bądźmy obojętni, kiedy wiemy że tuż obok mieszka ktoś kto może potrzebować naszej pomocy. Tak niewiele to kosztuje, a może się okazać że nasze zainteresowanie uratuje komuś zdrowie, a nawet życie.