Aktualności

Bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania

Data publikacji 05.10.2018

Tym razem debata zorganizowana przez policjantów z Lewina Brzeskiego dotyczyła bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania. Policjanci szczególną uwagę zwrócili na domokrążców, osoby podszywające się za pracowników wodociągów czy gazowni. Wskazaliśmy jak się zachować kiedy dzwoni do nas osoba podająca się za wnuczka czy policjanta i żąda od nas pieniędzy. Przypomnieliśmy również o możliwości zgłaszania niepokojących zjawisk w miejscu zamieszkania na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania to wiodący temat spotkania z mieszkańcami gminy Lewin Brzeski i Olszanka. Gości powitał I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Brzegu mł. insp. Piotr Nowakowski i zachęcił do rozmowy na tematy, które warto podczas takich lokalnych spotkań poruszać.

Policjanci ostrzegali przed zbytnią ufnością do osób nieznajomych, które pukają do naszych drzwi i kontaktują się z nami telefonicznie. Przytaczając zdarzenia z gminy Lewin Brzeski i Olszanka uświadomiliśmy słuchaczom, że oszust może zapukać też do naszych drzwi. Przestrzegaliśmy przed pochopnym składaniem podpisów na dokumentach przedstawianych nam przez domokrążców i przekazywaniem danych osobowych – zwłaszcza numeru PESEL. Mówiliśmy o ostrożności w stosunku do osób oferujących nam wymianę piecyków gazowych czy innych sprzętów użytku domowego pamiętając, że oferta, którą nam składają w ogóle nie musi być korzystna. Wskazaliśmy jak się zachować kiedy dzwoni osoba podająca się za wnuczka czy policjanta i żąda pieniędzy. Zachęciliśmy do tego by z sąsiadami dobrze żyć i mieć w nich oparcie, a także byśmy my o nich pamiętali. Kiedy jest to samotna osoba zainteresujmy się nią. Opowiedzmy o tym, co sami wiemy o kradzieżach i oszustwach, przekażmy dobre rady. Kiedy natomiast nie ma nas w domu poprośmy sąsiada aby czasem do nasze mieszkania zajrzał. Sprawdził czy wszystko jest w porządku, a wieczorami pozostawił światło zapalone by dom nie wyglądał na opuszczony.

Mówiliśmy również o tym jak można uciążliwe dla nas zachowania zgłosić policjantom poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Zachęciliśmy do kontaktu z dzielnicowym poprzez Moją Komendę i przypomnieliśmy, że dzielnicowy to funkcjonariusz który jest „blisko nas” i zajmie się naszymi sprawami zarówno tymi drobnymi jak i poważnymi.

  • Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie
  • Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie
  • Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie
  • Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie
  • Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie
  • Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie

Film Nie daj się zrobić na wnuczka

Powrót na górę strony