Byli czujni, nie dali się zwieść oszustom - Aktualności - KPP Brzeg

Aktualności

Byli czujni, nie dali się zwieść oszustom

Data publikacji 26.04.2018

Od kilku lat słyszymy o oszustwach „na policjanta” i „na wnuczka”. Funkcjonariusze cały czas ostrzegają przed przekazywaniem pieniędzy nieznajomym. Podpowiadamy też, na co zwracać uwagę i czego się wystrzegać gdy ktoś podaje się za naszego bliskiego, bądź funkcjonariusza Policji. Podczas wczorajszych prób oszustów nasi seniorzy dowiedli, że wiedzą jak się zachować. Zakończyli rozmowę i sprawę sprawdzili u oficera dyżurnego brzeskiej Policji.

Wczoraj nasi brzescy seniorzy po raz kolejny dowiedli, że potrafią odprawić z kwitkiem oszustów. Wiedzieli jak się zachować i nie dali się zwieść usłyszanym opowieściom i wywołanej presji czasu. W obydwóch przypadkach oszuści zażądali po kilkadziesiąt tysięcy złotych na załatwienie sprawy. Najpierw dzwonił rzekomy siostrzeniec, a po kilkunastu minutach kobieta podająca się za policjantkę. Pieniądze miały zostać jak najszybciej przekazane policjantowi – tak by nie trafiły w ręce podszywającego się za oszusta siostrzeńca.

Na szczęście nasi seniorzy postąpili rozważnie, zakończyli rozmowę i sprawdzili sprawę u oficera dyżurnego brzeskiej Policji. Tutaj uzyskali potwierdzenie, że były to próby oszustwa.

Musimy pamiętać, że oszuści próbują swoich sił wszędzie, w naszym mieście też. Nie możemy zapominać o tym, że to osoby, które doskonale wykorzystują metody manipulacji i tylko czekają na chwilę nieuwagi z naszej strony. Nigdy nie postępujmy pochopnie w kontaktach z nieznajomymi – tymi którzy do nas dzwonią i tymi którzy pukają do drzwi. Pamiętajmy o samotnych sąsiadach i bliskich, którym warto takie historie opowiedzieć.

Przypomnijmy jak nie stać się ofiarą oszustów?

  • Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.

  • Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie.

  • Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

  • W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

  • W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich

Ładowanie odtwarzacza...